top of page

בשנים האחרונות אנו רואים כי חלה התפתחות מתמדת בעולמות הטכנולוגיה והוידאו, כתוצאה מכך אנו רואים שינוי משמעותי גם בעולמות האבטחה, חדרי הבקרה והמוקדים השונים.

ניתן לראות כי מרבית חדרי הבקרה עברו ממתכונת של 'מוקדים טלפונים' למתכונת של "מוקדים רואים" אשר מבוססים על מגוון רחב של מצלמות, חיישנים ושאר מכשור מתקדם אשר נועד לתת מענה מהיר ואיכותני הרבה יותר. יחד עם זאת, שינוי זה מחייב גם שינוי בכוח האדם ובהכשרה לתפקיד על מנת  לקבל כוח אדם מקצועי, מהיר מחשבה ובעל יכולות אנליטיות גבוהות – חברת GOTRACK HLS מתמחה וייחודית בדיוק בתחום זה של הכשרת המוקדנים-הצופים (תצפיתנים) ומנהלי מוקדים לעידן של ה'מוקד הרואה'.

מה החשיבות של תצפיתנים במוקד רואה?

מצלמות לא רואות כלום. תצפיתנים הם העיניים של המוקד, תפקידם של התצפיתנים הוא לנטר באופן שוטף וסדור את המרחב עליו הם אחראים, להבין את המתרחש בו ולזהות חריגות ואנומליות שמתרחשות בו, ולדעת להפעיל את כלל המערך האבטחתי והתגובתי הרלוונטי במקרה שמזוהה 'ארוע' שמחייב התערבות. הכשירות המקצועית של התצפיתנים מאפשרת להם לפעול בצורה נכונה הן במצבי שגרה והן במצבי חירום.

 

מדוע יש צורך בהכשרת תצפיתנים?

המציאות בה אנו חיים דורשת מאיתנו להיות עם יד על הדופק תמיד, תפקידו של התצפיתן הוא לאתר, למנוע ו/או לתת מענה בזמן אמת לכל תרחיש חריג ו/או איום בסביבה בה הוא נמצא. אנו רואים תצפיתנים ברשויות המקומיות השונות בישראל, במתקנים ומוסדות ביטחוניים, פארקים, חברות דלק, מפעלים, בנקים, בתי חולים, שדות תעופה ונמלים, משרדי ממשלה ועוד.

אין מן הנמנע כי תצפיתנים אלו צריכים להיות מיומנים בכל פעולה שהם עושים מאחר וכל פעולה בה הם ינקטו יכולה לשנות את המאזן – לכן יש צורך בהכשרת תצפיתנים מקצועית אשר תעניק להם את כל הכלים והידע לשם מניעת האסון הבא.

הפעלת מערך מצלמות במוקד הרואה הוא לא 'ידע טבעי' וגם לא תחום שניתן להסתפק בו ב – OJT. תחום המוקדן הצופה הוא תחום מורכב ועמוק שמחייב הכשרה מקצועית על מנת לאפשר את הכלים הנכונים לפעילות הנדרשת מהמוקד הרואה.

איך בוחרים חברה מקצועית להכשרת תצפיתנים במוקד?

בחירת חברה מקצועית לשם הכשרת תצפיתנים במוקד היא מלאכה לא פשוטה במיוחד, יחד עם זאת ריכזנו עבורכם מספר נקודות שיעזרו לכם לבחור את החברה הטובה ביותר עבורכם:

 • ותק לצד ניסיון – כאשר אנחנו בוחרים חברה מקצועית להכשרת תצפיתנים במוקד אנו נרצה לבדוק את הותק והניסיון של אותה חברה, כמה זמן החברה מכשירה בתחום, מי הם אנשי המקצוע המעבירים את הקורסים השונים ומה הוא הניסיון שלהם.

 • כוח אדם איכותי – כוח אדם הוא אחד הדברים החשובים ביותר בבחירת חברה מקצועית להכשרת תצפיתנים במוקד, אנו נרצה לעבוד עם חברה העובדת עם כוח האדם האיכותי ביותר – החל מיועצים ומדריכים, קציני איסוף קרבי, אנשים אשר עסקו בשירותם הצבאי בנושאי המודיעין החזותי בתפקידים מרכזיים ושאר אנשים אשר פיקדו בתפקידים מבצעיים שונים ויכולים להעביר את הערך המוסף שלהם.

 • שיטות הדרכה מתקדמות – נחפש חברה שתחום ההדרכה המודרנית ושיטות ההדרכה המתקדמות , כאלו שמשלבות בין למידה ותרגול, שילוב של כלי הדרכה מתקדמים, ופיתוח הדרכתי סדור – הדרכה שמותאמת למודרכים המודרניים ומשימות המבצעיות.

 • מוניטין – אין מן הנמנע כי חברה אשר צברה ותק לצד ניסיון, כוח אדם איכותי ועובדת עם שיטות ההדרכה המתקדמות ביותר צברה לה גם מוניטין טוב. בדקו מה הוא המוניטין של החברה איתה אתם עובדים, כמה מוקדים היא הכשירה ומה חוות הדעת של הלקוחות שלה – אלו יעזרו לכם לבחור נכון וטוב הרבה יותר.

 

מה הם הדברים אותם ידע התצפיתן לאחר הקורס?

הכשרת תצפיתנים למוקדים רואים איננה מלאכה קלה כלל ודורשת לא מעט התמדה, רצון ואף גם יכולות שונות. כל תצפיתן אשר יעבור בהצלחה את הקורס של גו-טרק יהיה כשיר לבצע מגוון רחב של פעולות:

 • ידע לבצע את תפקידו על הצד הנכון ביותר הן בעת שגרה והן בעת אירוע במוקד

 • יכיר את כל אמצעי השליטה והבקרה השונים במוקד

 • יפעל לפי סדרי פעולות בעת אירוע לתרחישים שונים

 • יכיר וישלוט בכל המצלמות במוקד ודרכי הפעלתן

 • ישלוט באופן בו מבצעים תכניות סריקה למצלמות מתנייעות

 • ידע לקרוא ולנתח עזרי מודיעין בצורה טובה – תרשימים, תצ"אות, מפות ואף למקם עליהם בצורה מדויקת איומים שונים במרחב.

 • ידע להתמצא במרחב

 • יכיר את תפקידו בעת חירום וידע לתפקד בצורה נכונה תחת לחץ

 • יכיר את תפקידו, את התרחישים ואיומי היחוס בגזרה בה הוא פועל.

מדוע לבחור במסלול הכשרת תצפיתנים של GOTRACK HLS?

חברת גו-טרק יעוץ והכשרות בע"מ נחשבת לאחת החברות המובילות בישראל בכל הקשור לפתרונות אבטחה, מודיעין חזותי לצד "הגנת המולדת". החברה מעניקה לקהל לקוחותיה שירותי אבחון וייעוץ לגיבוש תפיסות הפעלה מקיפות למוקדי אבטחה וחדרי בקרה. כמו כן החברה עובדת ללא לאות על מנת להכשיר את המוקדנים, התצפיתנים והצופים הטובים ביותר שיש להציע הן בסקטור הפרטי, המוסדי, המוניציפלי והממלכתי.

מכללת החברה פועלת משנת 2016 ובמרוצת השנים הספיקה לבצע עשרות קורסי מוקדנים-צופים למגוון רחב של ארגונים, מוסדות, תעשיות ביטחוניות ואף רשויות מוניציפליות. כמו כן ביצעה עשרות קורסים בהצטיינות לניהול מוקדים וחדרי בקרה למנהלי ביטחון.

החברה עובדת עם כוח האדם האיכותי ביותר ומובלת על ידי אל"מ (מיל') עודד הלוי אשר פעל למעלה מ – 26 שנה לשם הגנת המולדת במגוון תפקידים פיקודיים, ניהוליים ומבצעיים לצד ניהול פרויקטים מורכבים בתחום האיסוף הקרבי. עודד תפקד כמפקד גדוד האיסוף של פיקוד הדרום, רמ"ח איסוף קרבי ומפקד בית הספר לאיסוף קרבי בצה"ל. כל עובדי החברה הינה קציני איסוף קרבי במיל שעסקו בשירותם הצבאי בתפקידים מרכזיים.

הקורסים משלבים בין למידה עיונית לבין תרגול והתנסות מעשית ונחשבים לחלק בלתי נפרד מן שלב ההכשרה, תכני הקורס מכילים את כל התכנים הנדרשים למוקדנים במוקדי בקרה ללא מצלמות כאשר המטרה הסופית היא למקד את הקורס ביכולת הפעילות של התצפיתן בעת שגרה ובעת אירועים במוקדים וכל אלו במטרה לאתר ולמנוע אירועים שונים היכולים להתרחש בזמן אמת.

bottom of page