top of page

מוקד צופה לאתרי בנייה

'מוקד צופה' כפתרון לאיתור מקדים וצמצום של ארועי בטיחות באתרי בניה
אל"מ (מיל') עודד הלוי
תחום המצלמות לאבטחה, בטיחות, ניטור ובקרה הוא תחום שנמצא בצמיחה מתמדת בעשור האחרון. המצלמות הופכות לזולות יותר ויעילות יותר. יכולות גילוי אוטומטי, גילוי תנועה, אנליטיקה בווידאו הופכות לזמינות יותר והטכנולוגיות מתפתחות בקצב מסחרר.


אבל היכולת לעשות שימוש אפקטיבי בזמן אמת עם תוצרי הווידאו תלויים באופן כמעט מוחלט ביכולות 'המוקד הצופה' (מוקד רואה) אליו מתנקזות כלל המצלמות.


ניתן למצוא כיום 'מוקדים צופים' ומצלמות CCD כמעט בכל תחום, מוסד ותעשיה – ערים בטוחות, בתי חולים, מתקנים ומפעלים, מוסדות, קניונים ופארקי תעשיה – אבל האם מוקדים אלו הם יעילים ומסוגלים לתת תפוקות ותוצרים בזמן אמת ?
והאם ניתן להשתמש בעוצמה וביכולות של 'המוקד הצופה' לאיתור מקדים ומניעה של חריגות וארועי בטיחות באתרי בניה?

מערכי המצלמות בגופים רבים, כמו גם באתרי בניה, מחוברים למכשירי הקלטה/DVR ונצפים בדרך כלל דרך אפליקציה המותקנת על גבי הטלפון הסלולארי של בעלי תפקידים באתר. חלקם אף מחוברים למוקד בקרה המופעל למגוון של משימות.
מירב 'חדרי הבקרה' ומערכת המצלמות משמשים רק לתחקור וצפייה בארועים שכבר התרחשו!
באתרי בניה 'תחקור אוחר' (צפייה בסרטון של ארוע בטיחות לאחר שכבר התרחש) הוא שימוש נפוץ, שכן כיום בחלק נכבד מאתרי הבניה פרוסות כבר מצלמות לצרכי אבטחה/בקרה/ביטוח.


אבל 'תחקור אוחר' באתר בניה משמעו שהארוע כבר התרחש, הנזק נגרם, לעיתים אדם נפגע או נהרג, והנזק הכלכלי והמנטאלי מהארוע הוא כבד – לעיתים אף מוביל לחקירות מתמשכות, עצירת בניה ואף כתבי אישום פליליים.
אז איך אפשר לעשות שימוש אפקטיבי במצלמות באתרי בניה למניעה של ארועים ?
איך אפשר לזהות את האירוע לפני התרחשותו, בזמן רלוונטי לטיפול בו ולכל היותר בעת התרחשותו?
על מנת להיות מסוגלים לאתר אירועים בטרם שיתרחשו, או בזמן אמת צריך להפעיל מוקד צופה הפועל בתפיסת ההפעלה אותה אנו מכנים כיום  כ'צייד'!


הצייד הוא אקטיבי - מחפש סימנים מעידים, מנסה לזהות חריגות והפרות בשטח שיכולות להוביל אותו לגילוי, משתמש באופן שוטף בטכנולוגיות שעומדות לרשותו לסריקה של השטח ומנסה כל הזמן להבין מה קורה סביבו.
תפיסת המוקד הצייד שפותחה ע"י חברת GO-TRACK HLS  שמתמחה בעולם המוקדים הרואים היא תפיסה שמביאה את יכולות המוקד הרואה לכדי מקסום – הן בתכנית ההכשרה הנדרשת להכשרת המוקדנים-הצופים לתפקידם והן בנהלים הפיזיים על פיהם מופעל ומנוהל המוקד הצופה.


כמו הצייד, כך אנו צריכים לצפות גם מהמוקד הצופה לפעול!
בהסתכלות דרך מצלמות על אתר הבניה יכולה תצפיתנית מיומנת לזהות ולהתריע על חריגות בטיחות שמתרחשות באתר בזמן אמת – מהפרטים הקטנים (והחינוכיים) של הסתובבות באתר הבניה ללא אפוד זוהר או כובע-מגן, דרך עלייה לעבודה בגובה ללא רתמת בטיחות או הסתובבות באיזור 'מוגבל/אסור' בתנועה!


צפייה מקצועית שכזו יכולה להוות מערך רב-עיניים עבור מנהל האתר או קצין הבטיחות באתר שלא מסוגל לראות את כל מה שקורה במרחב האתר בכל רגע נתון ומקבל דרך המוקד הצופה שדרוג משמעותי ביכולתו לשלוט על המתרחש באתר.
אי אפשר לראות הכל כל הזמן ! וגם מוקד צופה מקצועי ומיומן צופה בסבב צפיה על מצלמות האתר (ואפילו על מספר אתרים במקביל) ויכול להקדיש זמן צפייה מוגדר לכל איזור באתר – לפי תכנית וסדרי עדיפות שיגדיר מנהל האתר, אבל הוא עושה זאת על בסיס 'תכנית צפייה' סדורה ומוגדרת.


תכנית הצפיה היא לב המענה – על מה מסתכלים? מתי? ומה מחפשים?
זה יכול להשתנות בכל שלב של הפרוייקט ולהתאים לשעות הפעילות בהם פועל האתר. את הדגשים לצפייה ניתן לעדכן ולשנות בכל רגע נתון על פי הערכת המצב וניתוח הסיכונים שמבצע מנהל האתר וקצין הבטיחות שלו.
באופן עקרוני, פתרון של מצלמות בקרה ומוקד צופה יכול להתאים לכל מרחב באתר הבניה, אך קל יותר (בעיקר משיקולי פריסת מצלמות) למקד את הצפייה של המוקד למרחבים החיצונים של אתר הבניה – שטחים מנהלתיים, פיגומים, עבודות חוץ בגובה ובהיקף המבנים.


באופן קצת יותר מורכב (שמחייב פריסת מצלמות משתנה לפי התקדמות הפרוייקט) ניתן להתאים את המענה גם למרחבים הפנימיים כגון פירי מעליות, מרפסות וחדרי מדרגות – כולל הפעלה של מצלמות עם אנליטיקה מתקדמת המתריעה בכל התקרבות לאיזורים המוגדרים כ'מסוכנים' או אסורים לתנועה.


ניתן לראות יישום מקצועי לתפיסה זו של בטיחות באתרי בניה כפי שמתממשת במוקד הצופה שמפעילה חברת 'תקשוב SEEU' השייכת לקבוצת 'תקשוב' המתמחה במוקדים במיקור חוץ, ולחברת GOTRACK HLS המתמחה בהפעלת מוקדים רואים/צופים בתפיסת אקטיבית ויזומה.


מוקד SEEU מתחבר למצלמות הקיימות באתר הבנייה (או מסייע ברכש והתקנה של מצלמות חדשות) דרך תקשורת IP ובהתאם לתכנית שמגובשת עם מנהל האתר/קצין הבטיחות צופה בתדירות מוגדרת ועל פי סבב מתוכנן ויזום לאורך שעות הפעילות בהן פועל אתר הבניה.


במידה והמוקד מזהה ארועים חריגים (בדגש על חריגות של 'כמעט ונפגע') הוא מתריע באופן ישיר ומיידי לקצין הבטיחות באתר ומאפשר בכך למנוע את הפיכת החריגה ל'תאונת עבודה'.
מנגנון זה, כאשר מופעל עם תצפיתניות מקצועיות ומיומנות, מסוגל לאתר מגוון של חריגות וסימנים מעידים להתהוות של חריגות ובזמן אמת לפעול למניעת התממשותם.

לסיכום- מניעת ארועי בטיחות ונפגעים באתרי בניה היא משימה חיונית ובעלת חשיבות גבוהה לשמירה על רציפות התפקוד של אתר הבניה ושמירה על חיי האדם הפועלים בו.


ניתן לפעול במגוון של דרכים על מנת למנוע ולצמצם את כמות הארועים – הן ברמה הטכנולוגית והן ברמה של נהלים ותרבות ארגונית.


פריסת מצלמות וחיבורם ל'מוקד צופה' מקצועי היא דרך נוספת לפעול לאיתור בזמן אמת על אופן ההתנהלות באתר ולמניעת ארועי בטיחות בו. מוקד צופה הוא מנגנון משמעותי וקריטי עבור מנהל האתר וקצין הבטיחות שלו ומאפשר לו לדעת מה קורה במרחבים השונים באתר גם אם הוא לא נמצא בהם פיזית. הגדרת תכנית צפייה סדורה למוקד המתעדכנת עם התפתחות הפרוייקט והערכת הסיכונים היא בעל חשיבות רבה, ומאפשרת גמישות גבוהה לקצין הבטיחות בניטור ובקרה סדורה ורציפה של ארועים ובמניעת תאונות באתר הבניה !

bottom of page